EhitusEnergia

Grazi Teadustorn (Science Tower) sai valmis

Print Friendly, PDF & Email

Austriasse, Grazi linna lääneosas asuvasse teaduslinnakusse City Smart rajati Teadustorn (Science Tower), mis avati pidulikult 21. septembril.

60 meetri kõrgune, vundamendi juurest 20- ja tipust 23-meetrise läbimõõduga 15-korruseline Teadustorn on teaduslinnaku keskseks hooneks. 14-korruselises majas hakkavad tegutsema greentech-firmad ning töötama teadlased, kes tegelevad linnaehituse (urban technology) uuenduslike, sh taastuvenergia- ja energiatõhusate lahenduste väljatöötamisega. Torn on avatud kõigile. Selle katusele tuleb puhkeala ja 300 m² suurune botaanikaaed, kus saab hakata kasvatama ka puu- ja juurvilju.

Teadustorni ehitamisel kasutati uudseid võtteid – torni klaasist väliskest (energiaklaas) hakkab tootma nii palju elektrienergiat, kui vajavad hoones tegutsevad firmad. Et päikeseenergiat saaks kasutada ööpäevaringselt, on hoonesse paigaldatud soojussalvesti ja soojuspumbad.

Teadustorni fassaad on kõige suurem klaaspind maailmas, kus energia tootmiseks on kasutatud Grätzeli PV-elemente. Viimased on pooljuhtidel põhivevatest päikeseelektrielementidest odavamad, sest neis on päikesevalguse püüdmiseks kasutatud räni asemel odavat ja laialt levinud titaandioksiidi (TiO2). Grätzeli PV-elementide eeliseks on ka nende suurem kasutegur võrreldes pooljuhtidel põhinevate PV-elementidega. Grätzeli PV-elemendid on oma nime saanud Lausanne’is asuva Šveitsi Föderaalse Tehnoloogiainstituudi teadlase Michael Grätzeli järgi.

Fassaadi energiaklaas toodeti Austria firmas SFL ja viimase Šveitsis asuvas  tütarfirmas h.glass. Grazi Teadustorni klaasfassaadi puhul on innovaatiline ka spetsiaalse väga õhukese suuremõõdulise klaasi kasutamine. Tegemist on 3 mm paksuse SFL klaasiga (SFL ionic Glass®), mis on eelpingestatud vedelas soolas. Teadustorni ehitus läks maksma 16 mln eurot. Torni arhitekt on Markus Pernthaler.

Teaduslinnak City Smart on greentech-ettevõtteid koondava Green-Tech-Valley, kus praegu tegutseb kõige rohkem greentech-ettvõtteid maailmas, süda.

Projektis osaleva uurimiskeskuse Forschungszentrum für integrales Bauwesen (Fibag) juhi Mario Mülleri nägemuses hakkab Green-Tech-Valley tulevikus linnaehitustehnoloogiate väljatöötamisel olema sama oluline suunanäitaja, kui on praegu arvutitööstuse jaoks Räniorg (Silicon Valley) Californias.

Grazi Teadustorni rajamine oli kesksel kohal Saksamaa Transpordi-, Innovatsiooni- ja Tehnoloogiaministeeriumi (Bundesministerium für Verkehr, Innovation und Technologie) kliima ja energiafondi vahenditest kuni 4,2 mln euro ulatuses rahastatavas projektis Smart City Graz.

Keskkonnatehnika

Fotol on Grazi teaduslinnaku Teadustorn (Science Tower). Foto: SFL