EestiEnergiaInnovatsioon

Eesti Energia Jordaania projekt võitis Aasias auhinna

Print Friendly, PDF & Email

Eesti Energia Jordaania projekt pälvis Bankokis 20. septembril toimunud Aasia energeetikaauhindade üritusel Asian Power Awards 2017 innovatsioonikategoorias auhinna. Jordaaniasse rajatava elektrijaama projekt põhineb Eesti põlevkivitehnoloogial. Eesti Energia osaleb projektis koostöös Malaisia ja Hiina partneritega.

Piirkonna kõige prestiižemaks peetav energeetikaauhindade üritus Asian Power Awards toimus sel aastal 13. korda. Ürituse eesmärk on tunnustada Aasia energeetikasektori silmapaistvamaid algatusi.

Eesti Energia juhatuse liikme Margus Valsi sõnul on Jordaania elektrijaama projektile osaks saanud auhind suur tunnustus ka Eesti inseneride tööle.

Jordaania projekti on panustanud 8 aasta jooksul paljud Eesti teadlased, geoloogid ja insenerid Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudist ja geoloogiainstituudist, Tallinna Tehnikaülikoolist ja Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledžist, AF-Consulting AS-st, Inseneribüroost Steiger, advokaadibüroost Raidla Lejins & Norcous, PwC Eestist ja IPT Projektijuhtimine OÜ-st. Projekti juhtis Andres Anijalg.

Jordaania põlevkivielektrijaama ja -karjääri rajamise investeering 2,1 miljardit USA dollarit on Jordaanias läbi aegade suurim välisinvesteering ja läbi aegade suurim ühekordne investeering põlevkivienergeetikasse. Kohalikul kütusel põhinev elektrijaam tõstab oluliselt Jordaania energiajulgeolekut, mis täna sõltub 95% ulatuses imporditavast energiast.

554 MW brutovõimsusega põlevkivielektrijaam hakkab paiknema Kesk-Jordaanias, Attarat Um Ghudranis. Koos põlevkivielektrijaamaga rajatakse ca 10 m/t aastavõimsusega põlevkivikarjäär ja infrastruktuur (majutuslinnak, veepuuraugud, konveierid jm). Eelektrijaam katab hinnanguliselt 10–15% Jordaania riigi elektrienergia vajadusest.

Põlevkivielektrijaama ja karjääri omanikud on Malaisia ettevõte YTL Power International Berhad (osalus 45%) ja Hiina ettevõte Yudean Group (45%). Eesti Energia osalus ettevõtmises on 10%.

Elektrijaama ehitab Hiina suurettevõte Guangdong Power Corporation. Jordaania esimese elektrijaama ja karjääri rahastamiseks sõlmiti 2016. aastal finantseerimislepingud  maailma suurima pangaga Industrial and Commercial Bank of China ja teise Hiina suurpangaga Bank of China, laenusündikaadis osalevad ka China Construction Bank ja The Export Import Bank of China. Laen summas 1,6 miljardit USA dollarit antakse Hiina ekspordikrediidiagentuuri Sinosure garantiiga. Elektrijaam valmib ja alustab tööd 2020. aastal.

Eesti Energia on Baltikumi suurim energiatootja, sh üks suurimaid taastuvenergia tootjaid. Elektrit toodab ettevõte põlevkivist, tuulest, veest, biomassist ning segaolmejäätmetest. Ettevõtte tegutseb lisaks Eestile Lätis, Leedus, Poolas, Saksamaal, Jordaanias, Ameerika Ühendriikides ning Soomes ja Rootsis. Eesti Energia kontsern pakub tehnoloogilisi lahendusi ning hooldusteenust tööstusettevõtetele.

Allikas ja foto: Eesti Energia

Asian Power Awards 2017 jagas auhindu neljas kategoorias (taastuvenergia, soojuselektrijaamad, toetavad projektid ja aasta operaator) ning igas kategoorias olid omakorda alamkategooriad. Eesti Energia Jordaania projekt esitati konkursile innovaatiliste lahenduste alamkategoorias. Rohkem teavet ürituse kohta leiad siit.

Keskkonnatehnika